Przejdź do treści
Як громадянин України, тепер ви можете працювати в Бельгії без обмежень. Перевірте наші робочі місця!!

Koronawirus: podsumowanie sytuacji w Belgii

Koronawirus dość długo trzymał nasze społeczeństwo za gardło. W Belgii władze ogłosiły lockdown
od 18 marca. Rezultaty są pozytywne. Dlatego od 4 maja stopniowo i pod ścisłym nadzorem obostrzenia są łagodzone. Przy ścisłym przestrzeganiu przepisów jako zagraniczny pracownik znowu masz pełną możliwość bezpiecznie i zdrowo podjąć pracę w Belgii. Opiszemy w skrócie wcześniejszą
i obecną sytuację.

Od 18 marca koronawirus w dużym stopniu sparaliżował życie publiczne w Belgii. Wolno było przemieszczać się tylko w niezbędnym zakresie, np. wyjść na spacer, na rower czy pobiegać. Kontakty społeczne ograniczono do minimum, z konieczności zamknięto wszystkie sklepy i przedsiębiorstwa handlowe sprzedające towary inne niż niezbędne do życia. Apteki, sklepy spożywcze i zoologiczne oraz kioski z gazetami pozostały otwarte w normalnych godzinach. Dla firm z branż, które nie są kluczowe, telepraca była jedynym rozwiązaniem.

Bohaterowie ze służby zdrowia

Chociaż zagraniczne media nie zawsze stawiały belgijski model walki z koronawirusem jako wzór, krajowy sektor opieki zdrowotnej do dziś wykonuje wspaniałą pracę. W odpowiednim czasie zwiększono zaopatrzenie i podjęto wszystkie konieczne działania, dzięki czemu szpitale nigdy nie miały problemów. Niestety do dziś ponad 9000 ludzi przegrało walkę z wirusem. Dobrą wiadomością jest to, że 15 000 pacjentów mogło opuścić szpital.

Lockdown doprowadził do spadku

Lockdown okazał się skuteczny: belgijskie społeczeństwo przestrzega surowych przepisów. Skutek? Liczba zgonów i zakażeń spada. Ta pozytywna tendencja nadal się utrzymuje. Dlatego Rada Bezpieczeństwa Narodowego 24 kwietnia przedstawiła strategię wyjścia złożoną z różnych etapów, aby stopniowo łagodzić obostrzenia związane z koronawirusem. Każda faza będzie monitorowana: nowe wyniki będą decydowały o tym, czy można rozpocząć kolejny etap.

Pierwszy etap łagodzenia

W dniu 4 maja rozpoczął się pierwszy etap łagodzenia. Dla firm praca zdalna nadal pozostaje normą, ale pod warunkiem przestrzegania koniecznych zasad bezpieczeństwa  - noszenie maseczek, dystans społeczny...- firmy mogą otworzyć również swoje fizyczne drzwi. Dozwolone jest też uprawianie sportu w towarzystwie maksymalnie dwóch osób. Od 11 maja ponownie można otworzyć wszystkie sklepy - z wyjątkiem zawodów kontaktowych.

Drugi etap łagodzenia

W dniu 18 maja rozpoczął się nowy, duży etap łagodzenia: uczniowie z najważniejszych klas mogą znowu chodzić do szkoły na lekcje, osoby wykonujące zawody kontaktowe mogą wrócić do pracy, dozwolone są sporty drużynowe na świeżym powietrzu w klubach i ośrodkach treningowych. Każdy mieszkaniec może kontaktować się w domu z czterema osobami, które nie należą do jego rodziny, oczywiście zawsze ściśle przestrzegając zasad bezpieczeństwa zdrowotnego.

Obecna sytuacja

Zarówno życie osobiste, jak i zawodowe w Belgii znowu wraca do normy. Wyniki są pozytywne: mimo łagodzenia obostrzeń, utrzymuje się tendencja spadkowa. Liczba zakażeń i zgonów zmniejsza się do minimum. Przeprowadza się wystarczającą liczbę testów, aby wykryć możliwe zakażenia. Rozpoczęto system track and trace. Nadal obowiązuje zakaz podróżowania, ale jako zagraniczny pracownik, posiadając konieczne dokumenty, możesz znowu pracować w Belgii. Jak to zrobić i z czym trzeba się liczyć, przeczytasz w tym blogu.

Co dalej?

Aby istniała możliwość szczegółowego przeanalizowania wyników etapu 1 i 2, etap 3 nie rozpocznie się przed 8 czerwca. W fazie trzeciej rozważa się między innymi ponowne otwarcie restauracji i atrakcji turystycznych, a także możliwość różnych letnich aktywności, takich jak podróże zagraniczne. Podjęto już decyzję, że wszystkie wydarzenia kulturalne, sportowe, turystyczne i rekreacyjne pozostaną tymczasowo zakazane do 30 czerwca. Imprezy masowe, takie jak festiwale, nie będą mogły odbywać się nawet do 31 sierpnia.

  • Chcesz poznać ostatnie decyzje belgijskiego rządu? Przeczytaj o nich tutaj.

  • Chcesz przeanalizować cały plan wyjścia? Znajdziesz go tutaj.