Przejdź do treści
Як громадянин України, тепер ви можете працювати в Бельгії без обмежень. Перевірте наші робочі місця!!

9 wskazówek, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez Skype'a

Chcesz pracować za granicą? Zarówno osoba, która przeprowadza rekrutację na odległość, jak i klient są ciekawi, z kim mają do czynienia. To naturalne, ale również Ty jako kandydat/kandydatka chciałbyś/chciałabyś poznać twarz osoby, z którą masz kontakt i uzyskać lepsze wyobrażenie o danej pracy. Dlatego coraz więcej rozmów kwalifikacyjnych odbywa się za pomocą wideoczatów takich jak Skype. Dajemy Ci dziewięć wskazówek, jak zrobić pozytywne wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej online.

1. Sprawdź swój sprzęt

Dobre przygotowanie jest na wagę złota. Nie chodzi tylko o treść rozmowy, ale również o przetestowanie urządzeń. Technologia jest wspaniała, ale nie można wykluczyć problemów. Zadbaj więc o stabilne połączenie z internetem i sprawdź wcześniej swoją kamerę internetową oraz dźwięk (zalecamy korzystanie ze słuchawek). Wypróbuj wcześniej Skype'a, tak abyś wiedział/a, jak działa ta aplikacja i z jakich funkcji możesz korzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

2. Zapoznaj się z obrazem

Udawanie kogoś innego niż się jest naprawdę nie jest nigdy dobrym pomysłem. Ale widząc siebie po raz pierwszy na ekranie można się przestraszyć. Sprawdź, jak wyglądasz na ekranie i w ramach ćwiczenia odpowiedz sobie na kilka prostych pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej.  W ten sposób poczujesz się bardziej komfortowo korzystając z tego programu i podczas rozmowy nie będziesz za bardzo skupiony/a na sprawach technicznych. To mogłoby sprawić, że po prostu zapomnisz o uśmiechu i okazywaniu potrzebnego entuzjazmu.

3. Utwórz profesjonalne konto

Jesteś dobrze przygotowany/a, ale zapomniałeś/aś o jednej rzeczy: korzystając ze Skype'a prywatnie posługujesz się zabawnym nickiem i osobnym adresem e-mail. Unikaj krępujących sytuacji: nazwa użytkownika jak np. murarz_123 czy adres e-mail johnnekebetonneke@hotmail.com nie robią dobrego wrażenia. Utwórz ewentualnie drugie konto i wybierz po prostu "imię.nazwisko": profesjonalnie i jasno. Warto też dodać zdjęcie!

4. Ubierz się odpowiednio

Spokojnie: z pewnością nie jesteśmy fashion police rozmów kwalifikacyjnych. Jednak ważne jest, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej zrobić schludne wrażenie. Ubierz się tak jak na tradycyjną rozmowę, od stóp do głów: nigdy nie wiesz, czy podczas rozmowy nie będziesz musiał/a nagle wstać. Wolisz uniknąć sytuacji, w której przeprowadzający rozmowę zobaczy Cię w bokserkach.  Najlepiej nie zakładaj ubrań w krzykliwych kolorach ani biżuterii odwracającej uwagę.

5. Zadbaj o tło

Rozmowę kwalifikacyjną najlepiej prowadzić w domu, a nie w kawiarni czy w sali konferencyjnej Twojego aktualnego pracodawcy. Twój pokój nie musi być idealnie wysprzątany, usiądź jednak w uporządkowanym pomieszczeniu i na neutralnym tle. Postaraj się zadbać o dostęp światła, ale nie siadaj zbyt blisko okna ani pod światło. Usiądź spokojnie, mniej więcej na długość ręki od kamery i ustaw kamerę na wysokości wzroku tak, aby osoba rekrutująca mogła Cię widzieć.

6. Unikaj rozproszenia

The sound of silence! Przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej zamknij niepotrzebne pogramy. Nie chcesz zobaczyć nagle powiadomienia z Facebooka ani usłyszeć bitów muzyki z listy Spotify. Zmień też status Skype'a na "nie przeszkadzać". I chociaż je kochamy: unikaj sytuacji, w której Twój mały smyk wślizguje się do pokoju albo wierny czworonóg szczekając wskakuje Ci na kolana czy na klawiaturę.

7. Ściąganie nie zaszkodzi

Oczywiście dobrze przygotuj się do rozmowy: poszukaj informacji na temat firmy, przemyśl odpowiedź na często zadawane pytania...Ale mała ściągawka naprawdę nie jest przestępstwem: zrób sobie listę rzeczy - użyj przy tym np. słów kluczowych czy zaznaczeń - o których na pewno chcesz powiedzieć lub o które chcesz zapytać podczas rozmowy.  Wcześniej dokładnie przeczytaj te notatki. Odczytywanie czy recytowanie z pamięci robi nienaturalne wrażenie.

8. Miej pod ręką potrzebne dokumenty

Oprócz ściągawki warto mieć pod ręką wydrukowaną kopię CV, listu motywacyjnego i ewentualnie portfolio. Pomoże Ci to w momencie, gdy osoba prowadząca rozmowę będzie razem z Tobą przeglądała te dokumenty. Skype pozwala w prosty sposób dzielić się dokumentami lub je do siebie przesyłać: wrzuć je do folderu, który łatwo znaleźć. Przygotuj też notatnik do robienia notatek.

9. Spodziewaj się nieoczekiwanego

Możesz wszystko przygotować w najdrobniejszych szczegółach, jednak zawsze coś może pójść nie tak.  To nie jest katastrofa: wszyscy jesteśmy ludźmi, a technologia nie byłaby technologią bez regularnych błędów. Najważniejsza rada: w nieprzyjemnym momencie zachowaj spokój i nie daj się zbić z tropu. Jest to zresztą znakomity sposób na pokazanie osobie rekrutującej, że w niespodziewanych i stresujących sytuacjach potrafisz zachować zimną krew.

Szukasz pracy pełnej wyzwań (za granicą)?